poczta do mnie 601 436 350

Głos Alternatywny (Instant runoff voting IRV)

Jednomandatowy (Proporcjonalny) Głos Alternatywny – pochodna Brytyjskiej Reprezentacji Proporcjonalnej dostosowana do okręgów jednomandatowych. Znany również pod nazwą Instant-runoff voting (IRV), transferable vote, (single-seat) ranked-choice voting (RCV), or preferential voting.

Tworzenie list: indywidualne zgłaszanie się kandydatów, wymóg: ilość podpisów, kaucja

Głosowanie: Wyborca otrzymuje jedną listę z wszystkimi kandydatami. Na tej jednej liście wskazuje kandydatów, szeregując ich wg własnej listy rangowej. Polega na przyznaniu im miejsc od pierwszego do ostatniego lub w ilości wg uznania.

Liczenie: Odbywa się w turach, podczas pierwszej tury wykluczony zostaje kandydat z najmniejszą ilością głosów. Oddane na niego głosy są rozdzielane pośród pozostałych w grze kandydatach zgodnie z preferencyjnymi listami rangowymi. Ponownie następuje liczenie i ponownie odrzucony zostaje najsłabszy kandydat. Procedura trwa do momentu, aż zostanie jeden kandydat i ten otrzymuje mandat.

Przykład karty do głosowania (za www.wikipedia.com)

irv_ballot_paper

Historia:

Cechy:

  • mandat zdobywa kandydat o najwyższym wyniku tolerancyjności, a nie poparcia.

Stosowanie: pod nazwą Alternative Voting (AV) – Australijska Izba Reprezentantów, Indie – wybory prezydenckie, Indie – izba wyższa parlamentu, Irlandia – wybory prezydenckie, wybory lokalne w wielu rejonach na świecie, AV jest stosowany w celu wyboru większość przewodniczących wybranych komisji w Izbie Gmin Wlk. Brytanii. AV służy również do wyboru Pana Marszałka, a po wyborach do lordów dziedzicznych. Istnieje odmiana tego głosowania polegająca na ograniczeniu ilości wybieranych i szeregowanych kandydatów do zaledwie dwóch (SV – Supplementary Voice).

Podziel się: